BLOG JE OFICIÁLNĚ POZASTAVEN, DĚKUJI ZA POCHOPENÍZadání soutěží

Ruce vzhůru

22. května 2012 v 20:45 | Fender
Když už se mi po delší nekativitě podařilo vymyslet nějakou soutěž, která by byla záživnější než bleskovka, náročnější než rychlovka a spravedlivější než anketové SON, většina z vás se na mě okázale vybodla. Musel jsem vás sjet a stále mě to mrzí ... ale také se mi stále hlavou honí myšlenka, že je to to jediné, co na vás platí. Proč na ostatních blogách můžou soutěže probíhat bez problémů, jen tady prostě ne?! Myslíte si, že mě baví vás do něčeho neustále nutit? Chtěl jsem zde něco, po čem jste všichni celou tu dobu volali ve svých článcích, kde jste hanili trapné párty soutěžičky, SON a grafické soutěže, které jsou všechny na jedno brdo. Smýšleli jsme podobně, tak jsem vymyslel povídkovou soutěž (aneb něco, u čeho je třeba zapojit mozek a fantazii), ale s tématem, které je vhodné pro odreagování ... s tématem, které se vyloženě hodí do této doby. Články každého z vás občas srší ironií a vztekem směřovaným na úpadek umění či vlády, ale jakmile máte něco napsat do soutěže, stávají se z vás ty neschopné "pipiny", které napíšou články leda tak o jedné větě. A přitom na ně tak často sami nadáváte. Tak proč si nezvolíte třeba za téma už jen úpadek blogu a nenapíšete takovouhle krátkou satirickou povídku, kterou byste bezpochyby neváhali zveřejnit, kdyby nebyla do soutěže, ale sepsali byste si ji jen tak pro radost na blog ... Ale myslíte, že tohle je příprava na maturitu? Že to pošlu vašim učitelkám češtiny/slovenštiny a dostanete z toho známku jako z pololetky? Však jde stále jen o zábavu ... Nikdo vám hlavy trhat nebude, tak se přestaňte vymlouvat na to, že neumíte psát - já vím, že ano! Kdybyste to neuměli, tak si s vámi nepíšu, to je logické.

Smutné je, že poté, co jsem vás tolik seřval, se mi přihlásilo asi sedm lidí, ale já mám povídku stále jen od jedné soutěžící ... Uzávěrka je 31.5., prosím, myslete na to.

Řekl jsem vám, že tohle je typ soutěže, kde za přihlášenýho beru toho, kdo mi pošle výtvor, takže kdybyste doposud přihlášení nebyli a po přihlášení toužili, můžete se klidně zapojit až do uzávěrky. Mně je opravdu jedno, kdo a odkud se zapojí - čím víc lidí, tím větší zábava to bude ... ale když to nechápete ... já opravdu nevím, proč se snažit.

Myslete na to a pošlete mi to prosím na e-mail xavierfender@seznam.cz ;)

FR - kdo umí psát?

9. dubna 2012 v 21:26 | Fender
Kdo umí psát? O to vlastně v tomhle článku nejde. Věřím, že nejste negramotní cikáni odmítající pomoc dobrovolníků zastávajících roli doučovatelů, proto otázku zformuluji jinak ... Kdo chce psát? Kdo chce psát povídky? Kdo by si chtěl zasoutěžit o cenu Fernanda Ribeira?

Fernando Ribeiro je zpěvák skupiny Moonspell. Mimo to, že skládá písně, však skládá i básně a nově evidentně i povídky. Četl jsem ve Sparku, že se chystá vydat knížku s povídkami - se dvěma povídkami, z nichž jedna je o upírech, kteří unesou Stephanie Mayerovou (tu przničku tajemna, ničitelku mysteriózních příběhů, vražedkyni hororů, aneb ženu, co napsala Stmívání), aby poznala, jací upíři doopravdy jsou, a druhá o politicích ... asi to nebude moc lichotivé.

A já myslím, že plán na vraždu nějaké celebrity, mučení či zesměšnění politiků nebo snad jen chuť vybít si zlost na debilitě jistých jedinců, dřímá ve vás všech, proto vyhlašuji souboj o cenu Fernanda Ribeira!

Nehledám novou Rowlingovou, Goetheho, Remarquea, Hrabala, Stýblovou nebo Senecu ... Nevyžaduji dlouhé ságy s neotřelými nápady a neočekávanými zvraty, hledám jen někoho, kdo má co sdělit. Vím, že všechny soutěže, které jsem tu kdy vyhlásil, jste brali až smrtelně vážně ... Jenže teď to nechci brát ani trochu vážně. Tahle doba už se ani vážně brát nedá, tento svět si zaslouží jedině zparodování.
Jaké by to bylo ... kdybyste spolupracovali s Rowlingovou a přinutili ji napsat poslední knihu úplně jinak? Kdyby se v ČR začalo platit řepami? Kdyby extrémističtí příznivci Václava Klause založili gang kradoucí propisky? Kdyby se Paroubek stal papežem? Kdyby Amerika svým zasahováním do všeho rozpoutala třetí světovou?

Kdyby ...
Všechno by bylo jinak ... všechno by bylo tak neskutečné ... Všechno by si to zasloužilo prozkoumat. Kdo se chce stát průzkumníkem?

Narážky a nadhled ... Věřím, že každý z vás tímto disponuje. Píši si tady jedině s lidmi, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor (však máte blog), tak proč jej nesdělit v povídce? Já vás nebudu soudit za gramatické chyby, nebudu vás týrat za podivný slovosled ... Mě zajímá nápad. Už jen když řeknete, že Stephanie Mayerovou unesli upíři, aby jí ukázali, co jsou zač, každého to zaujme. A něco takového hledám.

Přihlásíte se?
Pokud chcete, napište mi prostě jen, že do toho jdete, ať mi tady nespamujete komentáře tím typickým dotazníčkem.
Byl bych rád, kdyby se přihlásilo alespoň pět lidí - já tedy nerad stanovuji limity, ale pět lidí je takový základ, myslím.
Tak jako tak, nechci asi psát zvlášť nějaké oficiální vyhlášení, takže za něj považujte tento článek. Své výtvory mi můžete už teď posílat na e-mail xavierfender@seznam.cz ... a to asi až do 30. května! Času dost ... ale zase vím, že čím víc na to dám lidem času, tím víc to odkládají a tím spíš se na to vykašlou. Navíc je to asi poměrně nezapamatovatelné datum, takže to zformuluji jinak - vyhlášení vítěze by mělo proběhnout 8.6., což je den, kdy začíná Metalfest, a den, kdy započne oslava narozenin mého blogu. Chtěl bych ji zahájit práv tím vyhlášením.

Další věc je ona zmiňovaná cena Fernanda Ribeira. Je přirozené, že ji dostane jen jeden ... takže přísahám na své Sparky, že ji udělám. Ne jako v poředchozích případech, kdy jsem se na to zcela vykašlal. Mrzí mě to, ale nějak jsem nestíhal. Ach bože, zase mě sžírá pocit provinění. Možná, až bude čas, vrhnu se na ně, byť tedy asi už mnozí, kdo kdysi vyhráli, svůj blog zrušili.
Také proto mi přijde vhodné obdarovat jen jednoho člověka, absolutního vítěze. Co je ale hlavní, poctu bych chtěl vzdát všem zúčastněným a to tak, že bych mohl zveřejnit povídky všech na svém blogu. Ne však jako vedlejší články zakamuflované pod haldou odkazů, nýbrž jako hlavní články.
Pokud by se někdo za své dílo styděl (což by pro mě bylo nepochopitelné, kdyby mi ho ten dotyčný už zaslal), mohli bychom se dohodnout na tom, že jej nezveřejním, ale věřím, že by to byla škoda.

No, nevím, jestli jsem vás přesvědčil o tom, že by tato soutěž mohla být zábavná ... Já tomu věřím - číst názory ostatních mě vždycky baví ... a formou povídek to může být ještě poutavější. Možná si říkáte, že vy z toho nic mít nebudete, pokud nevyhrajete, ale pravdou je, že se můžete těšit na zveřejnění povídek ostatních - vezměte si, kolik kvalitních (a myslím, že i vtipných) pohledů na dění v naší zemi či i ve světě tu potom najdete. U téhle soutěže by mohlo více než u kterékoliv jiné platit pravidlo: podstatné je pobavit se. Takže si vemte k srdci: čím více účastníků, tím více zajímavých povídek.

Jen tak mimochopdem ... samozřejmě, že pokud jde o soutěže, přednost se většinou dává jednorázovým povídkám, ale kdyby se někdo do konce května stihl rozepsat a napsal i více kapitol, myslím, že by to nevadilo ... mně by to nevadilo. Na duhou stranu, šanci mají i takzvané mikropovídky. Na délce mi tedy nezáleží, hodnotit budu především nápad a stylistickou složku. Gramatika pro mě bude výjimečně vedlejší, ale kdybych váhal, koho na jaké místo umístit, protože by soutěžící byli nápaditostí i vtipem vyrovnáni, přihlédl bych i ke gramatické stránce.

Doufám, že jsem vás přesvědčil ...
Soutěží pro pisálky tu vzniká poměrně hodně, ale myslím, že je jich stále méně než těch tupých SON, kterým se již snažím obloukem vyhýbat. Myslím, že soutěže by měly mít poselství a hlavně by je měli ovlivnit sami soutěžící. Což znamená, že by se měli snažit i v jiné činnosti než jen ve shánění hlasů. Mně pak všechny takové soutěže přijdou jako SONSH (soutěž o nejlepšího sběratele hlasů). A vyloženě trapné mi přijdou třeba SONFilm, SONSeriál, SONCelebrita, kdy nesoutěžíte se svým výtvorem.

Ukažte, že máte na víc než jen na sběratelské soutěže! ;)
 
 

Reklama