BLOG JE OFICIÁLNĚ POZASTAVEN, DĚKUJI ZA POCHOPENÍVyhodnocení soutěží

Vyhodnocení Velké Kreativní Soutěže 2011

12. ledna 2012 v 12:00 | Fender
Vaše výtvory do letošní VKS jsem nechal pravda uležet půl roku, ale ani taková doba odepírání jejich kouzla veřejnosti jim nedokázala ubrat na atraktivitě ...

Určitě vás velice zajímá, kdo vlastně vyhrál. A já vám říkám narovinu, že nevím. V minulém roce jsem přímo zadal, ať mi účinkující napíší nejlépe báseň na dané téma - komu by to nevyhovovalo, mohl si ale zvolit něco jiného. Tak se stalo, že se mi sešlo několik krásných básní, ale také jeden soubor fotografií a jedna úvaha. Tato díla jsem z hodnocení vyčlenil a jejich autorům jsem daroval speciální cenu.
Letos, protože jsem zadal snad ještě hloupější téma než minule, jsem neurčil přímo, jaký útvar byste mi měli zasat ... a to byla možná ta chyba. Myslel jsem, že to pro vás tak nbude snažší ... bylo, ale pro mě to bylo těžší vyhodnocovat. Vlastně jsem neměl co porovnávat. Sešly se mi totiž fotografie, obrázek, povídka, du-formová mikropovídka a báseň. U všeho toho jsem se kochal a to velice, ale vítěze určit nemůžu ... copak byste zvládli porovnat povídku a fotku? Obojí má své kouzlo, ale obojí je zcela jiné.
Takže každému udělám cenu jako za první místo, neboť u mě jste zvítězili všichni už jen tím, že jste se odvážili něco splodit na takové téma jako je transylvánský sen. Každý se toho zhostil po svém, ale každý velice dobře ...

A tady je přehled všech výtvorů:

mi odevzdala takovou koláž seskládanou z několika jejích fotek. Sinai je úžasná fotografka a to dokazuje ne tím, že by měla bůh ví jak kvalitní výbavu, ale tím, že má odhad na skvělé záběry, což ostatně skvěle prokázala i při tomto úkolu. Myslím, že do jedné fotky dokázala narvat více tajemna, než bych já zvládl kdy vepsat do tisíce slov.
Její výtvor najdete TADY.

mi odevzdala velice nejistě svou povídku, kterou jsem ovšem s nadšením přečetl během pár minut. Prostředí, ve kterém se děj odehrává, mi připomíná pohádku O Zlaté rybce - ale to možná bude tím rybářem - a postavení muže v domácnosti mi připomíná Mrazíka. Jak toto zapadá do transylvánského snu? Veronika to chytře obešla tím, že děj zasadila do Transylvánie a hlavnímu hrdinovi, starému rybáři, přisoudila sen po svobodě, volnosti, osamostatnění a ... krčmě.
Zpočátku mi Veroničina povídka přišla jako zdařilá parodie na českou domácnost, také už jsem si u toho domýšlel pesimistický konec, ale nakonec to dopadlo ... a přečtěte si to sami. Mně se tenhle nápad koneckonců velice zalíbil.
Povídku najdete TADY.

pojala transylvánský sen velice autenticky. Jako jediná do svého díla opravdu zasadila spojitost s Drákulou (i když se toho letmo dotkla i Elisabett), ale také dokázala ve své povídce odrazit fenomén dnešení doby: všechny národní poklady znepřístupnit zcela veřejnosti či je přivlastnit státu, strčit do muzeí, vyhnat toho ducha minulosti a zapomenout, čeho je to připomínkou.
Tohle ale není jediná zajímavá věc na Krasivijině krátké povídce. Celou ji totiž psala v du-formě, což je něco zcela nevídaného. Všichni asi známe er-formu a ich-formu, ale du-forma je obecně něco nepředstavitelného, zvlášť pokud jde o vyprávění. Krasivije se toa le povedlo dobře. vým nápadem mě zaujala a přečtení vřele doporučuji.
Celé dílo najdete TADY.

mi poslala obrázek už z dřívější doby, který však svou temnou atmosférou perfektně vystihoval mé současné zadání. Je na něm osoba stojící mezi hroby dívající se do dály ... na temný hrad. Je to sídlo hraběte Drákuly?
Obrázek najdete TADY.

mi odevzdala báseň. Mohl jsem to předpokládat, však znám její starší díla a vím, že jsou všechna krásná. Elisabett má dar, že dokáže ve verších přesně vyjádřit myšlenku tak silně, že zaujme a dotkne se každého.
Už jsem zmiňoval, že Elisabett se stejně jako Krasivija zmiňuje o Drákulovy ... jenže Elisabett se zmiňuje především o jeho "otci" Abrahamu Stokerovi.
Báseň naleznete TADY.

Bylo vás pět ... pět statečných ...
vaše díla si zaslouží obdiv a uznání.
Prosím, sdělte mně, starému sklerotikovi, co byste si za ceny a NA ceny přáli, abych vás mohl ocenit.
Děkuji všem za účast.
 
 

Reklama