BLOG JE OFICIÁLNĚ POZASTAVEN, DĚKUJI ZA POCHOPENÍKvěten 2012

Přátelé ...

29. května 2012 v 22:37 | Fender |  Oznámení a upozornění
Čágo Bello ...
Nějak jsem měl potřebu navrátit se myslí do doby ESA s Terezou Pergnerovou, ale to jen pro začátek ...
Jinak vás ujišťuji, že tento článek bude opět patřit mezi ty zlověstné výzvy směřující na vás, co jste se mi přihlásili do povídkové soutěže, a stále neodeslali svůj výtvor. Já vím, že čas ještě zbývá ... dva dny, to je času ... Ale byl bych rád, abyste na to nezapomněli ... Je vidět, že na to někteří z vás myslí, tři lidé už mi své dílo poslali ... tedy vlastně pět, ale s těma dvěma si budu ještě muset ujasnit trochu pravidla ...
Vlastně bych je rád připomněl vám všem .... to hlavní pravidlo zní: Kdo pošle povídku, je přihlášen. Což ale neznamená, že když mi tady v komentářích slibujete, že něco pošlete, že na vás pak nebudu čekat. Znamená to jedině, že mi naopak ani nemusíte do komentářů psát, že se hlásíte, ale můžete mi rovnou poslat svou povídku na mejl xavierfender@seznam.cz (ovšem byl bych rád, kdyby vámi zaslaný mejl v takovémto případě obsahoval i adresu vašeho blogu).
Další pravidlo se týká obsahu povídky: žánr může být libovolný (klidně i fantasy, když se vám to podaří nakombinovat), ale téma je dané dobou. Neznamená to, že všichni musíte psát třeba o Rathově loupeži a nějak směšně to zparodovat, znamená to, že klidně můžete napsat i o masmédiích (úroveň třeba takové NOVY je přímo katastrofální), fenoménech (Bieber, Spirit, Rytmus, Montanna ... každý je zná, každý si o nich něco myslí), knihách, spoluobčanech, penězích, EU, školství, blozích .... můžete psát o různých věcech, ale útvar je více méně daný: kritika. Může to být psané satiricky, ale můžete to také pojmout zcela vážně ...
Jen bych byl rád, aby to vždy na něco naráželo ... Když mi pošlete sebeúžasnější povídku, která nebude v ničem kritická a nebude obsahovat žádné alegorie, nebbudu ji moct ohodnotit tak dobře, jak bych chtěl, neboť by šlo o neúplné splnění zadání ...
Přátelé, tohle je mé poslední upozorňování na pravidla ... odteď, ať mi pošlete cokoliv, já to budu brát tak, že pravidla jste četli.

Ještě k rozsahu, na což se mě ptáte také často: můžet to být jakkoliv dlouhé ... klidně krátké drabble o sto slovech (pokud se vám to podaří na tak malém prostoru vystihnout), klidně ale také 10 stránek A4 ... ale to bych bral jako takové maximum.

Hodně štěstí, dobrou nco!

Nezapomeň (Angelika)

28. května 2012 v 21:37 | Fender |  Když se mi do ruky dostane tužka nebo štětec, tak se neznám
Jako malý jsem se rád přehraboval ve věcech svých rodičů ... všemožné faktury, vyúčtování, stvrzenky a jiné dokumenty mě nechávaly zcela chladným (což přetrvává), ale od starých fotek jsem se nemohl odtrhnout hodiny ... Tak rád jsem listoval starými alby, deníky a ... památníky!

Památník ... zvláštní to věc ... Naposledy jsem jej vedl ve třetí třídě na základní škole, tehdy to hrozně frčelo a každý den jsem kreslil někomu jinému. Pokaždé jsem se snažil nakreslit úplně jiný útvar ... nejčastěji jsem však kreslil přeci jen kočky ... To proto, že když jsem ji nakreslil ve školní družině, vychovatelka mě pochválila, a mně to stouplo až moc do hlavy. Považoval jsem se za mistra v kreslení koček.
No a pak mánie utichla ... někdy v té čtvrté třídě už to začali mí spolužáci považovat za projev trapnosti ... A já vlastně taky. Ani nevím, jestli lituji toho, že starý památník, kde jsem měl kresby od půlky základkovské třídy, mi někdo ukradl. Jen nerad na ně vzpomínám.
A mí gympláčtí spolužáci? Sebranka ... prašiví psi, zlotřilí podrazáci, parchanti bez citu ... Ale ne všichni, já mám jen tendence házet lidi do jednoho pytle ... Když ale ten pytel rozvážu a přeberu ho, uvědomím si, že je v té třídě stále tolik lidí, kteří se mě snaží podporovat, i když se tak často vzpouzím a zavrtávám se hlouběji do stavu beznaděje. No nic. Řekl jsem si "Po těhle by se ti možná i zastesklo ... Nemůžeš na ně zapomenout ... Nechceš na ně zapomenout ..." Tak jsem vytáhl ze skříně zcela nový památníkový sešit, který jsem dostal k narozeninám, když mi ten starý někdo ukradl, a rozhodl jsem se začít s tím znovu otravovat. Docela mě zajímalo, jaký budu mít úspěch ... a kupodivu zatím nikdo neprotestoval, když jsem mu památník vnutil. Děkuji. A co víc, od jedné spolužačky jsem dostal na oplátku její památník ... a tím se dostávám k tomu hlavnímu aneb tomu, co jesm jí tam nakreslil ... Angeliku de Peyrac.

Když jsem zde minule zveřejnil Aprellu, s úspěchem jsem se moc nesetkal ... Angelika taky není žádné mistrovské dílo, ale cítím, že se zase pomalu zlepšuji ...
Nevím, jak to na vás bude působit z fotek, ale já jsem na sebe rozhodně o něco hrdější ...

Já vám ukážu, co je TRENDY!

26. května 2012 v 19:53 | Fender |  Zamyšlení
Včera můj blog navšívilo 127 lidí ... a to je, věřte nevěřte, můj rekord. Docela mě to překvapuje, když vám sem nepřidávám žádné ty moudré rady ohledně vztahů, fotešky sebe a svých přátel, dokonce ani žádné outfity, na které jste se všichni bezpochyby těšili. Nic z toho. A přesto mi sem stále chodíte ... zvláštní ... Já myslel, že dnes všichni nejvíce stojí o "kecíky" adminů o tom, jak jsou "zaláskovaní", čehož se zde snad ani nikdy nedočkáte.

Možná tyhle chabé narážky zcela překryli, jak jsem ve skutečnosti za všechny návštěvníky vděčný ... A věřte, že jsem vděčný moc. Děkuji.

Já jen měl potřebu podtrhnout zase jednou svou nechápavost ... Ne, opravdu nechápu, jak můžou stále vzkvétat blogy, kde je mottem "Přidej za den co nejvíc článků". Ono je sice úžasné, když má autor neustále co říkat, ale většinou to dopadá tak, že na blogách řídících se tímto mottem přibývají především články okopírované z Wikipedie, nějaká srdcervoucí vyznání lásky nebo ještě lépe dojemná vyprávění o společných zážitcích s milovanou osobou ("s lásenkou už chceme sexík, je to fááákt kus, tak pp") a nebo jen prostá sdělení ("nůdá, nwm co psát, tak pp"). V těch pro mě nejnepochopitelnějších případech jsou pod každým z takovýchto článků desítky komentářů ... ale dokážete si představit, čeho se ty komentáře týkají? Málokdy bývají k věci. A pokud jsou k věci, jsou ještě kratší a trapnější, než když se člověk snaží zdvořile spamovat a upoutávat pozornost na svůj blog ("hezu bloček, jukni na můj"). A to toho člověka přeci nemůže těšit ... Nebo jsem tady jen já takový divný, že ještě nechápu tuhle módu? Navíc mi opravdu přijde blbé, když najdu grafický blog a u každého grafického výtvoru jsou tam jen jednoslovné komentáře typu "krásný" nebo "povedený". To zní, jako kdyby komentující říkal "nedokáži ocenit tu práci, kterou sis s tím dal". To samé povídkové nebo básnířské blogy. A možná je to pravda, možná už vážně málokdo dokáže docenit tu práci, kterou si s tím člověk dá. A teď nevím, jestli je horší tohle nebo fakt, že se někteří neumí ani vyjadřovat.

Vlastně jsem původně ale nechtěl ani tak řešit ty nebohé komentující, kteří nemají, co by k článku řekli (ono to ale klidně může být i tak, že se dostanou na blog, který je absolutně nezajímá, a jen ze zdvořilosti tam zanechají nějaký ten krátký, lichotivý komentář). Já chtěl řešit takové ty čtrnácti-patnáctileté blogerky, které v klidu na svůj blog píší o své sexuální aktivitě ... Ve čtrnácti? Já vím, já vím - jsem staromódní a hloupý, že nechápu, že tahle hranice se neustále posunuje. Ale přeci ... ve čtvrnácti? Napsat v tomhle věku něco jako "po ránu jsme si zašukali u něj doma, dnes večer půjdeme ke mně" ... Je mi zle, opravdu ... A pak objevím slečnu, co k tomu ještě chlastá, kouří, hulí ... Kdyby to byl kluk, řeknu si "Je to trotl, ale chce se prostě předvést", i tak bych to ale odsoudil ... natož když to čtu na blogu čtrnáctileté dívky. A když nacházím takovéto blogy, kterých jedině přibývá, zase více si vážím svých čtenářů, kteří se pravděpodobně jen s něčím takovým nespokojí ... a za to jsem rád ...

Taky jsem rád za to, že mnou kdysi tolik nenáviděné vYpAtLátOrSkÉ PíSmO pomalu, ale jistě ustupuje ... vlastně jsem už hodně dlouho neviděl takto psaný článek ani komentář, takže jedině doufám, že tento trendík brzy vymizí. Co mě ale stále zaráží, je, když mi někdo napíše, že můj třířádkový komentář, který jsem zanechal na jeho blogu, je tím nejdelším, co kdy obdržel. To mi potom přijde, že ho ani nemůže bavit psát pro tolik omezené čtenáře ... a pak tomu přizpůsobuje i ty články - zkracuje je, aby se chudáčci čtenáříci brzy neznudili. Druhý extrém pak je, že se mi člověk omlouvá za "spam", jestliže mně napíše třeba pětiřádkový komentář ... opravdu jsou tací, kteří považují dlouhé komentáře za zbytečné plýtvání místem ... Prosím, neodsuzujte mě za to, kdybych měl někdy náladu se u vás zase rozepsat. Já jsem vždy za delší komentář rád ... vždy radši čtu i delší, ale smyslupnější kritiku, než jeden krátký, falešný komentář ... A to je co říct, jestliže kritiku tolik nesnáším! :D

Krásné mozkůvzdání (česká variace na "díkůvzdání")

Hezky česky ... a nebo cikánsky

25. května 2012 v 16:53 | Fender |  Dělnická mládež
Dlouho jsem se snažil blog a téma "cikáni" od sebe oddělit, byť to bylo snadné asi tak jako oddělit od sebe dva namíchnutý wrestlery ... ale teď už tomu musím nechat volný průchod. Proč v sobě neustále držet vztek, i když vím, že tenhle typ článků zaujme málokoho ... ? Nemá cenu zavírat před tím oči.

Možná si vzpomínáte na případ nebohého chlapce z Břeclavi, kterého cikáni zbili a podřezali jen kvůli tomu, že u sebe neměl cigaretu. Vyvolalo to opravdu silnou vlnu nepokojů .. extrémisté zase vyrazili do ulic .. ostatní, kdo mají srdce na správném místě, uspořádali sbírku. A teď se náhle dozvíme, že je to jen PODVOD. Že si to kluk vymyslel a vlastně se zranil při sportu.

Ale je to pravda? Možná, že tahle má úvaha je zcela zcestná (v podstatě nemám ani na čem stavět kromě osobní zkušenosti s cikány), ale hned, jak jsem slyšel vyjádření toho kluka, blesklo mi to hlavou ... Nepřitlačili cikáni náhodou? Nepovažuji je obecně za bůh ví jak inteligentní lidi, ale každému z nich muselo být jasné, že dokud ten kluk bude vypovídat proti nim, národ se bude bouřit a riziko vyhlazení stoupne. Co když ho po propuštění z nemocnice zmáčkli a vyhrožovali mu, že pokud nepřestane plácat blbosti, nebude to jen ledvina, co příště opustí jeho tělo? Nechci je obviňovat (tedy chci, ale nemám důkazy), jde jen o mé domněnky, o které bych se s vámi rád podělil ... Je také možné, že teď už kluk říká pravdu a opravdu se jen styděl za to, že se zranil při sportu ... Tak jako tak teď nastávají černé časy ... a věřím, že doslova. On si to asi neuvědomuje, ale tímhle jeho vyjádřením se dostali cikáni na koně. Vlastně z nich udělal teď ty chudáčky, kterým se křivdí, o což jim vždycky šlo. Začnou protestovat, jací jsou Češi rasisti, že na ně svedou každé malé bebí, a já mám strach, že by to mohlo zpřísnit dohled nad domnělými rasisty a už profláklými extrémisty. A i když se asi nikdo z nás nehlásí k rasistům, přiznejme si, že život by to zkomplikovalo každému už jen z toho důvodu, že by si cikáni začali moc dovolovat ... myslím víc než teď. Stali by se nepostižitelnými a každý den bychom mohli očekávat nějaký útok. A až bychom skončili v nemocnici, slyšeli bychom možná ze zpráv už jen "Další puberťák si vymyslel napadení cikánů." Oni by to na to uhráli. Jsou stále tou utlačovanou menšinou ... a jestliže je zbijete, potrestáni za to budete stejně vždycky jenom vy veřejným výsměchem.

Stále se obrňuji tvrzením, že "nenávist k cikánům není rasismus, jen vlastenectví", a hodlám v tom setrvat. Vezměte si, jak národ semkla zpráva o tom, že "Romové ublížili chlapci, co neměl cigaretu". Možná, že kluk kecal, ale jedno nám ukázal - nikdo z nás si je tady nepřeje ... Ale co teď? Zase se uklidníme z ulic do domovů a zavřeme zdvořile ústa. Budeme čekat, až zase někoho napadnou. Ale když už vidíme, že všichni stojíme na stejné straně, proč čekat na dalšího zmrzačeného chudáka? Příště by to mohla být vaše rodina ... na to tady asi čekáme.
Všechny tyto obrázky nám ukazují, že hodně lidí na ně má své názory ... a téměř všichni tady máme své zkušenosti (které většinou nebývají příjemné). Poslední obrázek nám dokonce připomíná, proč je málokdo ochotný uznat je jako právoplatné občany ČR. Což mi připomíná jeden komentář z FB: "CESI BLESI CIGaNI jSOU LEPSII CESI DO BLaTa CIGaNI DO ZLaTa... Tommy Dee Mutherfuckers we just born with haters .. fuck the world all niggaz just continoue with black style". Proč si udržovat ve státě někoho, kdo jednak veřejně nadává na Čechy a povyšuje se tak nad ty, kdo ho živí, a jednak jeetě ke všemu nadává anglicky, jelikož češtinu evidentně moc nezvládá, tudíž by měl být vyhoštěn do svaté Ameriky, když se tolik dovolává bratrů "niggaz".

Ruce vzhůru

22. května 2012 v 20:45 | Fender |  Zadání soutěží
Když už se mi po delší nekativitě podařilo vymyslet nějakou soutěž, která by byla záživnější než bleskovka, náročnější než rychlovka a spravedlivější než anketové SON, většina z vás se na mě okázale vybodla. Musel jsem vás sjet a stále mě to mrzí ... ale také se mi stále hlavou honí myšlenka, že je to to jediné, co na vás platí. Proč na ostatních blogách můžou soutěže probíhat bez problémů, jen tady prostě ne?! Myslíte si, že mě baví vás do něčeho neustále nutit? Chtěl jsem zde něco, po čem jste všichni celou tu dobu volali ve svých článcích, kde jste hanili trapné párty soutěžičky, SON a grafické soutěže, které jsou všechny na jedno brdo. Smýšleli jsme podobně, tak jsem vymyslel povídkovou soutěž (aneb něco, u čeho je třeba zapojit mozek a fantazii), ale s tématem, které je vhodné pro odreagování ... s tématem, které se vyloženě hodí do této doby. Články každého z vás občas srší ironií a vztekem směřovaným na úpadek umění či vlády, ale jakmile máte něco napsat do soutěže, stávají se z vás ty neschopné "pipiny", které napíšou články leda tak o jedné větě. A přitom na ně tak často sami nadáváte. Tak proč si nezvolíte třeba za téma už jen úpadek blogu a nenapíšete takovouhle krátkou satirickou povídku, kterou byste bezpochyby neváhali zveřejnit, kdyby nebyla do soutěže, ale sepsali byste si ji jen tak pro radost na blog ... Ale myslíte, že tohle je příprava na maturitu? Že to pošlu vašim učitelkám češtiny/slovenštiny a dostanete z toho známku jako z pololetky? Však jde stále jen o zábavu ... Nikdo vám hlavy trhat nebude, tak se přestaňte vymlouvat na to, že neumíte psát - já vím, že ano! Kdybyste to neuměli, tak si s vámi nepíšu, to je logické.

Smutné je, že poté, co jsem vás tolik seřval, se mi přihlásilo asi sedm lidí, ale já mám povídku stále jen od jedné soutěžící ... Uzávěrka je 31.5., prosím, myslete na to.

Řekl jsem vám, že tohle je typ soutěže, kde za přihlášenýho beru toho, kdo mi pošle výtvor, takže kdybyste doposud přihlášení nebyli a po přihlášení toužili, můžete se klidně zapojit až do uzávěrky. Mně je opravdu jedno, kdo a odkud se zapojí - čím víc lidí, tím větší zábava to bude ... ale když to nechápete ... já opravdu nevím, proč se snažit.

Myslete na to a pošlete mi to prosím na e-mail xavierfender@seznam.cz ;)

Dvakrát řádem Rudého praporu vyznamenaný akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova

20. května 2012 v 16:35 | Fender |  Koncerty
HI ... aneb přidávám se k mase zdravící své čtenářstvo jodovodíkem. Nechť jsou všechny vaše dny prosycené acidobazickými reakcemi ...

Ale co jsem chtěl začít v tomto článku řešit, nebyla rozhodně chemie ...

Tábor v Hořicích na Šumavě

15. května 2012 v 17:34 | Fender |  Události
V předchozím článku, který si pravděpodobně stihlo přečíst jen pár lidí, jsem se vám chlubil s novým táborovým designem a ujišťoval sem vás, že se pokusím vás na onen tábor nalákat ... A je to tu. Fender si nedá pokoj a zase bude lidi kolem sebe burcovat, ať se do něčeho zapojí. Nyní to má však jedno velké plus: NENÍ TO POLITICKÁ AKCE.

Není to tak, že by se mi do ruky dostal leták s nějakým cizím táborem, kde bych nikoho neznal, tudíž bych se snažil lákat lidi z blogu do neznámého, abych tam nebyl zcela sám. S většinou party, která na tento tábor jezdí dlouhodobě, se znám osobně a musím jedině potvrdit, že jsou to fajn lidé, se kterými by vyšel téměř každý. Letošní praktikanti jsou inteligentní lidé - gymnazisté - avšak nevylučuje to, jak by mnozí mylně předpokládali, že jsou i milí, ochotní a tolerantní. Však dokáží vyjít se mnou, jakou tvrdší zkoušku byste chtěli? :D

Tábor se koná o prázdninách od 4.8. do 11.8. 2012 v Hořicích na Šumavě - ano, opět je to akce spíše pro Jihočechy, takže pokud nějaké znáte, byl bych rád, kdybyste jim dali vědět. Nejvhodnější je pro děti od 8 do 15 let včetně, ale ve skutečnosti je ideální, řekl bych, pro všechny, kdo chodí na základní školu (od šesti let) nebo alespoň studuje na úrovni ZŠ (nižší gympl).
Nejvíce mě zaujalo téma, které je protentokrát SVĚT FILMU - to by zahrnovalo natáčení vlastních snímků, jejich sestříhávání i vypalování. Není pro to nutné ani žádné speciální oblečení - zkrátka něco starého, co můžete zničit.
Pokud máte někdo obavy, že byste na to třeba fyzicky nestačili, mám potvrzeno, že i když jde o tábor pořádaný Sokolem, žádné fyzicky náročné aktivity se tam nepořádají, jen běžné hry (jako třeba revoluce/středovek či hutututu), nebo pokud máte dojem, že pokulháváte ve vázání uzlů a určování azimutů, tento tábor je jako stvořený pro to, abyste se to na něm naučili. Nikdo vás tam za nic trýznit nebude, jsme přeci lidé, nějak se dohodneme.

Spalo by se na ubytovně, takže pokud někomu vadí stany, nemusí se bát. Hygienické podmínky jsou tam dobré. Pokud by se ale někomu zdálo, že to zcela podkopává pravou táborovou atmosféru, ujišťuji vás, že většinu času byste strávili v lese a večery u kytary u ohniště.

cena: 3000Kč

Více podrobností najdete TADY.

Přeji příjemný zbytek dne a doufám, že se někdo zapojí. ;)


Táborový design

15. května 2012 v 17:11 | Fender |  Má grafika
Byl jsem pozván na jistý tábor, na který se vás později také pokusím zlákat. Nyní vám však hodlám ukázat nový design, který jsem stvořil pro táborový blog a který se mi, doufám, povedl. Není to nic převratného a na Opeře se mi zobrazuje špatně (naštěstí Chrome i Mozilla to jistí), ale zároveň se mi zdá být výstižný - je přírodní a jsou na něm fotografie z pár akcí, které se tam udály v minulém roce.


Lady Aprella - kresba

14. května 2012 v 15:36 | Fender |  Když se mi do ruky dostane tužka nebo štětec, tak se neznám
Kdysi jsem se díval na koncerty z turné Emilie Autumn a kromě nových tragických písní a jejího šíleného účesu mě zaujala i skupinka tří dívek, která ji doprovázela - a evidentně ne poprvé. Nejspíš jsou to herečky, zpěvačky a akrobatky - říkají si Bloody Crumpets. Popravdě mi přišly na pódiu spíš jako rušivé elementy ... a ani když jsem si projížděl jejich fotografie, neudělaly na mě dojem. Zjistil jsem však, že kdysi byla Crumpetem kromě Veroniky, Maggot a Contessy i tzv. Lady Aprella, která se vypařila bůh ví kam. Možná také proto přilákala mou pozornost ... nebo to způsobovaly ty zelené vlasy?
Rozhodl jsem se po roce vrátit ke kreslení, už dlouho jsem nad tím přemýšlel a hledal jsem vhodný model ... A našel jsem Aprellu.

Originál:Upozorňuji, že jsem opravdu už asi rok nekreslil, prsty mi ztuhly a jakákoliv schopnost odhadování perspektivy a proporcionality mě opustila tak rychle, jako ... no, ona vlastně ani nikdy nepřišla.

Mé dílo:

Nejatraktivnější místo na světě je ...

12. května 2012 v 13:01 | Fender |  Události
... Yellowstone ... a nebo New York ... ne, vlastně jsou to Niagarské vodopády ... a nebo Los Angeles?

Ve skutečnosti tím narážím na všeobecné přesvědčení lidí, že tam za velkou louží je všechno lepší ... příroda krásnější, památky záhadnější ... a přitom nikdo z nich ani netuší, co máme hned za humny ... Většina si řekne, že české hrady, to je jen Karlštejn a pak nějaké nevýznamné zříceniny bez minulosti. Ale všechno má své pověsti, svou duši, své příběhy ... slyšeli jste třeba o Jakenově zdi?

Málokdo rád zkoumá svou minulost ... totiž minulost svého národa. Všichni si radši zapamtují, že na mostu Golden Gate spáchalo sebevraždu přes 1200 lidí, než aby se vůbec zajímali o to, že Žižka vypálil Zlatou korunu.

Dobrá, nemám právo za to nikoho odsuzovat, však já se taky ne vždy zajímal o historii ... Jen mi přijde vyloženě smutné, že je někdo schopný říct, že u nás (a nejenom v Česku, ale i ve střední Evropě celkově) není nic k vidění a aniž by to prozkoumal, hledí na západ.

A co se takhle ohlédnout zpět ...?

Kdysi jsem se vás ptal, jestli byste neměli zájem o zájezd do Mauthausenu. Byla by to akce tuším především pro Jihočechy, neboť by se odjíždělo z Čéčovky (Čéčova ulice) v Českých Budějovicích. Odjíždělo by se v 7:00 ráno. Mauthausen není daleko, je to asi 30 km od Lince. Kolem desáté hodiny by se šlo k památníku československých obětí. Celková prohlídka by končila asi kolem druhé, avšak je naplánován i dobrovolný výlet do Lince, odkud bychom se do ČR vraceli před šestou večer.
Musím případné zájemce však předem upozornit, že je to akce pořádaná KSČM a ti budou bezpochyby chtít získat nové duše, a tuším, že v Linci se uskuteční i manifestace českých i rakouských komunistů. Na druhou stranu je to velmi levná a dobrá příležitost podívat se na tolik významné místo. A sám moc dobře vím, že i když vám někdo nabídne členství v klubu 1. máje, nemusíte to přijmout, nikdo vás do ničeho nutit nebude, pokud nechcete být komunistou, nemusíte se jím stát. Ani já nejsem komunistou. Některé jejich myšlenky se mi líbí, ale jak už jsem jednou psal, pro mě je tou optimální možností SSO. Tady jde spíš o - když to řeknu natvrdo (a bude to znít odporně) - využití příležitosti. Pochybuji o tom, že by se někdo z vás kdy ke KSČM připojil, jak říkám, nikdo vás k tomu nutit nebude. Jen vám to pravděpodobně nabídnou.
Zmínil jsem také, že je to levná akce ... OV zvažuje proplacení celého zájezdu, takže by se mohlo stát, že by byl celý výlet dokonce i zadarmo. Zatím je přihlášeno 20 lidí ... kdyby nás bylo víc (třeba 40, dejme tomu), OV by možná mohl i couvnout od svého původního záměru, ale zase by se cena rozdělila mezi větší počet lidí ... a tak by to jednotlivce přišlo na malou částku.
Další důležitý bod je doprava ... bohužel, zdá se, že každý bude muset jet svým vlastním autem, neboť autobus by se objednával asi až od těch 40 lidí. Takže to jediné, co byste si museli zaplatit, je benzín/nafta přibližně na 200km (cesta tam i zpět).
A teď to nejdůležitější ... tento zájezd je vhodný pro milovníky last minute, neboť se to koná tuto neděli 13.5.

Ano, vím, informuji o tom brzy, ale věřte, že jsem se to také nedozvěděl o moc dřív než vy.
Byl bych rád, kdybyste se zapojili, přeci jen jde o poznání naší minulosti. Ale chápu, že ne každý bude moct tak brzy ... a ne každý by se mohl dostavit na jih Čech.

Užívejte dne a hrajte Bulánky.
Levá-pravá ... východ-západ

8. května 2012 v 22:08 | Fender |  Akce a Reakce
Vždycky jsem byl jaksi rozpolcen. Miloval jsem přírodu, věděl jsem, že je třeba se jí klanět ... ale stejně tak jsem byl vždy uchvácen prostředím továren a elektráren, fascinovala mě rez, ale i nové nablýskané stroje a motory ... přitom bych nikdy nebyl schopný tyto své dvě stránky nijak propojit, jelikož si stojím za tím, že průmysl do přírody nepatří ... tak proč se mi líbí oboje, když jsou to naprosté protiklady? Proč sympatizuji s levicí i s pravicí?

Ne, nepřestanu se ze dne na den zabývat politikou, neboť to, co se děje kolem nás, je stále absurdnější. Už jen když sledujete zprávy, musíte se chytat za hlavu. Zdá se mi, že lidé jsou jako Titanic - zdánlivě pevná a neohrožená loď - jenže v tom širokém oceánu číhá obrovský ledovec tvořen zamluvenými lžemi, nikdy neodhalenými úplatky, zlodějinou a podvody ... totiž politikou. Vrcholem ledovce, kterého si hlídka Titanicu všimla - bohužel pozdě - jsou pak ministerstva, která nás už skoro každý týden bombardují svými novými, zcestnými návrhy, které jako kdyby měly zapříčinit cokoliv, jen ne pokles státního dluhu. Zdá se mi, že každý, kdo se k té moci dostane, začne usilovat jen o jedno: být viditelný, tudíž mocný. Má spolužačka mi řekla, že je přirozené, když politici kradou. Kdyby ona byla u zdroje, též by si něco nahrabala. Ano, to já asi taky. Nahrabal bych si na dům v Moskvě, ale tím bych snad skončil. Doufám. Nechápu - nikdo z nás nechápe - k čemu těm politikům je, že jim na kontě lěží miliardy, které nikdy nevyužijí. Asi je to slastný pocit sedět na zlatém trůně ověšeném stovkami plných měšců a nerozvázat ani jeden, aby snad žádná z cenných mincí nespadla dolů k té odporné chudině, co se bezmocně plazí po zemi a žebrá. Lepší je bezpochyby vědět, že tam ty zásoby jsou, než aby byly do něčeho investovány či nedej bože vráceny zpět. Nevím, jaké zvrácené uvažování mě přimělo k myšlence, že by nějaký politik snad někdy něco i vrátil. Ha, ha, ha ... Hlavně, že se stále zbytečně investuje ... do biopaliv ... do přestaveb a nových výstaveb zbytečných budov, které jen hyzdí historická města. Jako Kaplického "odpornosti". Doufám, že tohle už všichni rázně smetli ze svých stolů, toho Rejnoka bych zde vídávat nechtěl.

A co je hrozné asi tak jako vyhazování peněz? Ty nové zákony ... Je to jako svěrací kazajka. Člověk je čím dál víc svázaný a ochránci lidských práv paradoxně lidská práva ještě více utlačují. Už jen to, jak jdysi zavedli, že lékaři nemohou držet mimino při očkování, neboť by šlo o porušování jeho práv. Úžasné, ať si zkusí ochránci-géniové děti očkovat sami, to uvidí, jak je snadné neustále se škubající mimino či snad i batole nedržet! A jak krutá mýlka byla, když jsme všichni chodívali s klidem spát s vědomím, že právo zvítězí nad zločinem. Možná že zvítězí nad zločinem, ale zvítězí bohužel i nad obyčejnými lidmi. Když člověk brání svůj majetek před zloději, uveřejní jeho tvář, aby ho lidé identifikovali a dávali si na něj pozor, nebo se třeba opováží chudáčka zloděje napadnout, může za to dostat nejen peněžní trest, ale i pár měsíců pobytu ve vězení. Takhle to u nás funguje. Ono by bylo asi někdy výhodnější nechat se okrást. Však pojišťovna to všechno zaplatí, že? A policie zločince vždycky dopadne, no ne? Leda tak kdyby měli v čele majora Zemana s kapitánem Exnerem.

Ale proč jsem začal s levicí a pravicí? Protože mám dost těchto "demokratických" stran, které dávají už jen samotnému slovu "demokracie" zcela nový význam a to sice "dobře skrávaná diktatura". V dnešení době už jen "diktatura" - nikdo v politice se nezatěžuje se skrýváním toho, jak si užívá svou moc a hlavně jak ji zneužívá.

Ale je extrémní levice a extrémní pravice řešením? Obě strany chtějí něco zcela jiného ... jdou proti sobě ostřeji než dva šermíři v boji na život a na smrt. Ale za co bojují?
Zájmy extrémní pravice mi přijdou příliš povrchové a netvárné. Jde jim sice o to, aby se Češi měli dobře, ale za jakou cenu? Uzavření hranic pro cizince, "aby nám nekradli pracovní místa", a vyhlazení cikánů, "neboť jiné řešení není". A co když je? Přidal jsem se k pravici jen proto, že jsem byl velmi zaujatý proti cikánům. To stále platí. "Není to rasismus, je to vlastenectví" říkávám ... a stojím si za tím. Jen málokdo je nenávidí kvůli rase, všichni je nenávidí jen kvůli tomu, jak se chovají. I já. Už jen styl jejich vyjadřování mi neskutečně vadí. Má sestřenka založila stránku na FB "Nejsem rasista, ale Česko patří Čechům", kam se přidalo i pár cikánů, kteří hned začali samozřejmě nadávat - na co jiného se taky zmůžou. Ale mně ani tak o ty nadávky nejde - kdyby někdo založil skupinu viditelně mířenou proti mně, taky bych nadával - mně jde o to psaní. Nejsem ochotný uznat za občana České republiky někoho, kdo napíše "mi cikani taki patrime sem" a ještě se chlubí tím, že ukončil základku osmou třídou, jelikož na víc neměl.
Na druhou stranu jsou tu pak i cikáni, kteří sice školu (a to i střední, pozor!) vychodí obstojně, ale práci nakonec nedostanou kvůli předsudkům. I tohle se občas stane ... a tohle jsou cikáni, kteří volí levici. Za komunistů měli totiž práci všichni a ti, co chtějí pracovat, se tedy snaží vrátit do té doby rudé hvězdy. A teď už nejde jen o cikány, všichni vidíme, že nezaměstnanost se dotýká i nás, Čechů. To je věc, kterou by pravice chtěla řešit právě uzavřením hranic. Jenže v tom případě by asi pravice paradoxně vrátila náš stát do doby, kdy zde před sametovou revolucí vládla levice ... aneb do doby, kdy se téměř nikam nesmělo cestovat. Proto bych volil spíš novodobou levici, kteá rozhodně neplánuje návrat k izolaci ... Ale levice nepořádá demonstrace a ty jsou nyní zapotřebí.

Ještě dodatek ke stránce "Nejsem rasista, ale Česko patří Čechům" - toto je určené pro všechny ty, kteří nechápou rozdíl mezi pojmem "Česko" a "Čechy", a také pro hloupé Moraváky, kteří se opováží napsat něco tak tupého jako je "Jestli Čechy Čechům, tak Morava Moravanům".
Zaprvé: Zatímco Čechy jsou jen tou západní a střední částí České republiky - bez Moravy a Slezska - Česko je krátký výraz pro celou Českou republiku (jako Slovenská republika - Slovensko) včetně Moravy a Slezska. Mají snad Moravané napsáno v občance "národnost: moravská"? Ne, jsme všichni Češi ... v tomhle kontextu to znamená "Nejsem rasista, ale Česká republika patří původním obyvatelům České republiky". Tudíž i Moravanům a Slezanům ... a je mi líto, že někteří tito naši bratři to stále nejsou schopni pochopit.
Zadruhé: Pokud to byl pokus o bojkot skupiny, nijak se nepovedl, neboť i z tvrzení "Morava patří Moravanům" vyplývá, že rozhodně nepatří cikánům, což bylo hlavní sdělení této skupiny.

Jsem na vážkách ... stále mi zní hlavou otázka "Dát cikánům šanci a být zaměřen jen proti vládě nebo být proti obojímu za cenu, že mě lidé označí za nácka?" To je ten rozdíl mezi levicí a pravicí. A k pravici se teď přidá málokdo. Ale kdo se přidá k levici, jestliže jsme všichni vychováváni protikomunisticky? Někdy v předminulém článku jsem sem dal řešení jménem SSO ... ale kdo je bude volit? Je pravda, že s každými volbami můžeme do té politiky radikálně zasáhnout, ale hodně lidí neví jak ... političtí titáni nás udržují v nevědomosti, abychom volili jen je nebo nikoho ... Ale když jsem vám sem napsal, že optimálním řešením je Strana Svobodných Občanů, kdo půjde doopravdy volit?

Budějovický Majáles

6. května 2012 v 13:06 | Fender |  Zážitky
V předchozích letech jsem nikdy o Majáles zájem nejevil - znamenalo to pro mě jedině zbytečnou útratu peněz za trapné kostýmy. Navíc to vždy doprovázel zmatek a to se ani letos nezměnilo. Ještě týden před zahájením průvodu jsem neměl jasno v tom, jestli jsou tématem naší školy "trosečníci" nebo "mimové". Už jsem viděl, jak celá škola půjde za trosečníky a jediná naše třída za mimy - je sice dobré vybočovat z řady, ale asi ne zrovna v tomto případě.

Samotný průvod byl stejně hrozný jako všechny ty předchozí. Jednak je naše škola hrozně líná, takže se od nás převléklo jen pár lidí, a ti nepřevlečení ne aby se zahrabali někam pod zem, ale šli tam celou dobu vedle nás a kazili celkový dojem. A to jsme všichni měli být hezky černobílí ... ano, nakonec jsme se tedy sjednotili na těch mimech. Bylo by to možná i pěkné ... kdyby co chvíli tam nevykoukl nějaký "civilista" v červeném nebo modrém tričku. I ten alegorický vůz se nám nevyvedl ... vlastně to byl jen nákupní vozík obalený krabicemi. Bezva - nápisy na něm byly červeno-žluté-zelené ... a jak toto souvisí s mimy? Dobře vyladěný měly vůz "květinové děti". Nevím vážně, co to bylo za školu, ale povedlo se jim to. Z jedné strany měli napsáno "objetí pro všechny", z druhé "láska pro všechny" - to souvisí s tématem, ale to naše? Nebo stavárna, těm se to taky vždy povede. Minule měli téma "piráti" a jejich král přijel opravdu na voze připomínajícím pirátskou loď. Letos šli za "vidláky" a jejich král vážně svíral v rukou vidle... Počkat, teď zním jako Jirsíkozrádce! Ne, ne ... i když měl stavárenský král vidle, jírovcovácký si ležel v postýlce (téma "pyžamová párty") a hippie-král měl alegorický vůz postříkaný všemi možnými barvami, náš král měl bublifuk! Ano a to se cení daleko víc!

Ale jinak to bylo už docela dobré ... za námi šla v průvodu neandrtálská Dukelská (tedy, šli za středověk, ale podle těch zvuků to na to moc nevypadalo). Jejich hlučný pokřik "Du-kel-ská" jsme přeminili na "Ú-es-á" (vážně to tak znělo - Američani jedni!) a Jírovcovku jsme posílali s ledovým klidem spát (když měli ty pyžama). Pravda, oni nám zase vyhrožovali přemístěním sochy Pana Jirsíka ... závidí, že nemají svou sochu, kde by se mohli klaněti.

Největším paradoxem bylo to, že jsme šli za mimy, kteří mlčí a své emoce vyadřují jen pomocí pohybů a výrazů v obličeji, a účelem majálesového průvodu je vyvinout co největší hluk, kterým bychom mohli podpořit školu. He.

No nic, vždycky to bylo tak, že skončil průvod a já hned zapomněl, že nějaký Majáles existuje. Letos jsem si však zjednal na Majálesu brigádu a zjistil jsem, že je to poměrně pohodová akce. Byl jsem u nás na Sokoláku, tam bylo hlavní pódium ... atmosférou mi to připomínalo menší Mástr s horší hudbou. S horší? No, v případě Unifiction a Midi Lidi katastrofální.
Tady máš steroid, naroste ti sval! Jo, Unifiction byli výrazní, ale když nezpívali zrovna o steroidech, věnovali se v textech incestu, pedofílii, znásilňování a sexu starých lidí ... Opravdu jsem netoužil po tom slyšet "Babička volá: dědečku udělej mi to!" Ach jo, to budu z hlavy vyklepávat ještě dlouho. Z Midi Lidi si pamatuji jen TUC-TUC-TUC-TUC-TUC a tu jejich světelnou šou. Pincess Chelsea mě zaujali hlavně tím, že jsou z Nového Zélandu, jinak mi ty jejich písničky přišli všechny stejný - hlavně to znělo všechno jako ten hrací strojek. Ale šli docela naodbyt, prodalo se několik jejich LPček. Něco podobného byli rakouští Luise Pop. A pokud ještě neznáte skupinu the Feud (divné, že se to čte fjůd), pusťte si ji - nevím, jací jsou studioví, ale Sokolák dokázali rouzproudit dobře.

I tak si ale moc v těchto začátečnických skupinách nelibuji, zatím jsem na takovémto festu nenarazil na žádnou, která by mě přinutila pustit si od nich něco i doma. Ale jak říkám - na tom festivalu je to dobrý, ostatně na Mástru jsem taky zapařil i na Evile a Delain.


Retuš

2. května 2012 v 22:05 | Fender |  Má grafika
Nejsem žádný profesionální retušátor a mé výsledky o tom dozajista vypovídají, ale i když mi přijde retušování jako taková nepraktická činnost (bannery, ikony, animace, avatary, designy - ty mohou zdobit váš blog, ale co retuše?), tak mě to chytlo a vskutku mě to baví.

No a jelikož si uvědomuji, že už asi všichni máte plné zuby mých vlasteneckých a politických keců (volte SSO! - čtěte předchozí článek :D), rozhodl jsem se přidat také nějakou tu grafiku ... což mi připomíná, že asi zase otevřu objednávky designů, ale nevím, jestli o to bude zájem.

Takže ... mou obětí se stala nejdříve Nur Aysan (v seriálu Velkolepé století hraje Mahidevran Sultan) a pak i Jessica Szohr (taky asi někde hraje, já se k ní dostal zcela náhodně - nic o ní nevím).

Výsledek retuše Nur:A originál:A Jessica:Originál:Ha je to hrozná práce, ale jak říkám - baví mě to. A na proložení politických žvástů (které jsou opravdu důležité!) je to skvělé!

Prosím, klikněte zde.

Čest práci!

1. května 2012 v 20:30 | Fender |  Akce a Reakce
(Pokud vás článek jako celek nezaujme, přečtěte si všichni prosím alespoň poslední odstavec)